امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داستان یک اشتباه | نقد و بررسی Prince of Persia: The Forgotten Sands
سطح نقدای فروم داره میره بالا تشکر از شما و تمام نویسنده های فروم امیدوارم دوباره هم گیمفا هم فروم برگرده ب اوجش
.Oh, then that's the rule you'll have to break to know the truth
پاسخ
نقدتون خوب بود ولی من نظر متفاوتی با اکثر جاهای نقد شما دارم
باید بگم که این عنوان اصلا انتظارات من رو برآورده نکرد، نمیدونم که شما بازی های قبلی این سری بخصوص Warrior Within و  The Two Thrones رو بازی کردید یا خیر(چون در اکثر جاهای نقدتون این عنوان رو با سری قبلی مقایسه کردید؛ پرسیدم) اما این بازی در مقایسه با دو عنوان اشاره شده در بالا که هیچ! حتی به نظر من به تنهایی هم حرف چندانی برای گفتن نداشت.
در مورد داستان میشه گفت یک داستان قابل پیش بینی در اکثر مواقع و حداکثر معمولی، عباراتی مثل چندلایه بودن و شوکه کننده بودن پایان و ... به نظر من لطف شما رو میرسونه و به قول معروف از سرش هم زیاده!  این جور عبارات بیشتر به درد داستان Warrior Within می خوره که واقعا داستانی مثال زدنی داشت.
اما در گیم پلی، بعضی از قدرت های قدیمی شاهزاده مثل بازگشت زمان وجود داشت اما به نوعی جدید! قدرتی که مهمترین نشانه این سری در اوایل بود. اما مواردی مثل معماهای جالب از قبیل قدرت های کنترل آب و ... باز هم این بخش رو از یکنواختی در می آوردند ولی از لحاظ دشمنان مقابل و بخصوص شخصیت پردازی اونها قابل مقایسه با دو عنوان ذکر شده در ابتدای صحبتم نبود. فقط Dahaka رو در Warrior Within بیاد بیارید و شخصیت های منفی دیگری که در اون دو عنوان بودند.
 من هنوز بسیاری از لحظات Warrior Within و  The Two Thrones به خاطر دارم بخصوص شروع و پایان داستان اونها رو که به یادماندنی بود. این بازی حتی به نظرم برای افرادی که عناوین قدیمی رو بازی نکردن ولی چند بازی مشابه رو بازی کردند ممکنه باز هم جذابیت فوقالعاده ای نداشته باشه.در هر صورت این عنوان رو اگه بخوام با یک عبارت ازش نام ببرم میتونم بگم : عنوانی از سری Prince of Persia اما بدون روح این سری! و شاید اگه با ارفاق بگیم عنوانی متوسط در این سری .
شاید فکر کنید که دیدگاه من غیر منصفانه بوده( البته من منکر برخی جنبه های مثبت در بازی نمی شم) ولی اگر دو بازی که Warrior Within و The Two Thrones بازی کرده باشید خودتون متوجه فاصله آشکار این دو بازی بخصوص از لحاظ داستان و شخصیت پردازی و ... با این بازی خواهید شد.
اشاره کنم که دیدگاه و نظر شما کاملا محترم هست و بالاخره افراد مختلف می تونن در مورد بازی ها نظرات متفاوتی داشته باشن 
ممنون و موفق باشید
[تصویر:  Last_Warrior.png]
پاسخ
 صحبت های شما کاملا درسته و این عنوان به هیچ وجه به دو عنوان مذکور که من هم ازشون لذت بردم نمیرسه. اما نقد و بررسی باید با معیار های خاصی صورت بگیره. وقتی عنوانی قراره نقد بشه, باید به صورتی مستقل با عناوین هم سبک یا نسخه های قبلیش نقد انجام بگیره. درسته این عنوان یک PoP واقعی به حساب نمیاد اما این ها چیز هایی نیست که در نقد به صورت موثر دخیل باشه. البته اشاره بهشون خالی از لطف نیست اما اگر زیاد بهشون پرداخته بشه, نقد از مسیر اصلیش منحرف میشه. البته بازی واقعا بد نبود ولی همونطور که در نقد بار ها اشاره کردم, ممکنه طرفداران اصیل بازی رو ازار بده که شما را داده. من هم اول خیلی اذیت شدم اما در  نقد باید مثل یک قاضی بی طرف بود. درسته بازی در خیلی از جاها از ریشه ها دور شده بود اما به عنوان یک بازی اکشن ادونچر و با وجود سکوبازی بی رقیب, بازی مناسبی بود. داستان بازی هم با اینکه به داستان نسخه ی چهارم نمیرسه, ولی انصافا پیچش های داستانی و در کل داستان جالبی داشت و تقریبا شوکه کننده بود. حداقل از خیلی از بازی های مشابه که از داستان ضعیفی رنج میبرند. مثل همین اساسین اخری با اون داستان مسخره, شخصیت پردازی فجیح, روابط نه چندان جالب شخصیت ها و ... اما اینها چیز هایی نیست که بشه تو نقد گفت. چون نقد کاملا احساسی میشه. مثل بعضی منتقدای به اصطلاح حرفه ای.
 اما درباره ی اون حرفتون که گفتید از عناوین مشابه جذابیت کمتری داره باید بگم واقعا ناحقی هست. شما یه بازی نام ببر که سکو بازیش به این بازی برسه. مبارزاتش هم که واقعا مناسب بود, البته متناسب با زمان انتشارش. البته هر کس یه نظری داره به هر حال و من هم به نظر شما احترام می زارم.
[تصویر:  peter_popken_03.jpg]
!Praise Prince of Persia
پاسخ
(04-20-2015, 01:12 PM)hexer نوشته است: سطح نقدای فروم داره میره بالا تشکر از شما و تمام نویسنده های فروم امیدوارم دوباره هم گیمفا هم فروم برگرده ب اوجش

ممنون دوست عزیز. فروم خیلی وقته که سیر صعودی پیشرفت رو پیش رو گرفته. شما نبودی و خبر نداشتی چه تغییراتی صورت گرفته...
با تشکر...
!Praise Prince of Persia
پاسخ
(04-20-2015, 03:58 PM)MA 77 نوشته است:  صحبت های شما کاملا درسته و این عنوان به هیچ وجه به دو عنوان مذکور که من هم ازشون لذت بردم نمیرسه. اما نقد و بررسی باید با معیار های خاصی صورت بگیره. وقتی عنوانی قراره نقد بشه, باید به صورتی مستقل با عناوین هم سبک یا نسخه های قبلیش نقد انجام بگیره. درسته این عنوان یک PoP واقعی به حساب نمیاد اما این ها چیز هایی نیست که در نقد به صورت موثر دخیل باشه. البته اشاره بهشون خالی از لطف نیست اما اگر زیاد بهشون پرداخته بشه, نقد از مسیر اصلیش منحرف میشه. البته بازی واقعا بد نبود ولی همونطور که در نقد بار ها اشاره کردم, ممکنه طرفداران اصیل بازی رو ازار بده که شما را داده. من هم اول خیلی اذیت شدم اما در  نقد باید مثل یک قاضی بی طرف بود. درسته بازی در خیلی از جاها از ریشه ها دور شده بود اما به عنوان یک بازی اکشن ادونچر و با وجود سکوبازی بی رقیب, بازی مناسبی بود. داستان بازی هم با اینکه به داستان نسخه ی چهارم نمیرسه, ولی انصافا پیچش های داستانی و در کل داستان جالبی داشت و تقریبا شوکه کننده بود. حداقل از خیلی از بازی های مشابه که از داستان ضعیفی رنج میبرند. مثل همین اساسین اخری با اون داستان مسخره, شخصیت پردازی فجیح, روابط نه چندان جالب شخصیت ها و ... اما اینها چیز هایی نیست که بشه تو نقد گفت. چون نقد کاملا احساسی میشه. مثل بعضی منتقدای به اصطلاح حرفه ای.
 اما درباره ی اون حرفتون که گفتید از عناوین مشابه جذابیت کمتری داره باید بگم واقعا ناحقی هست. شما یه بازی نام ببر که سکو بازیش به این بازی برسه. مبارزاتش هم که واقعا مناسب بود, البته متناسب با زمان انتشارش. البته هر کس یه نظری داره به هر حال و من هم به نظر شما احترام می زارم.

بسیار عالی، صحبت های شما کاملا متین، همو نطور که در صحبت قبلی هم گفتم نظرات متفاوته و اگه این اختلاف نظر ها نبود که همه نقدو نظرها شبیه هم میشد.
اما به چند نکته اشاره کنم:
 من اون دو بازی رو به عنوان مثال گفتم و اگه نظر رو کامل خونده باشید، اشاره کردم که چون به این سری به طور عام و در جاهایی به طور خاص به قسمت قبلی اشاره و مقایسه هایی شد، احساس کردم شما این دو عنوان ذکر شده رو بازی نکردید، که در هر صورت گفتید که هر دو عنوان رو انجام دادید. خب اگر انجام داده باشید دیگه نیاز به هیچ توضیح اضافه ای نیست!
ببینید من از اون دو عنوانی که مطرح کردم در جای خودشون خوشم اومد و از این عنوان هم در جای خودش لذت آنچنانی نبردم و نه فقط در مقام مقایسه با اونها، در واقع این بازی از کمبود نوآوری بخصوص در داستان رنج می برد، همینجا باز هم بگم نظرات متفاوته و ممکنه همین داستان شما رو شوکه کرده باشه ولی برای من انصافا به جز یک مورد که اون هم در ادامه داستان بی اثر شد داستانی حداکثر معمولی بود؛ حداکثر!
اما به نظر من هر فرد برای نوشتن نقد باید با تمام احساساتش وارد بشه و  نبایدخودش رو محصور کنه، این موضوع با احساساتی نوشتن فرق داره ، منظور من اینه که نویسنده بتونه همون احساسی رو که در حین بازی داشته به خواننده منتقل کنه،  و شاید برا منطقی دیده شدن نوشتش ، احساساتش رو سرکوب نکنه. این بی طرفی بسیار خوبه ولی نباید موجب این بشه که نویسنده بعضی برداشت های خودش از بازی رو برای منطقی نوشتن نادیده بگیره، چون خودش قبل از هر فرد دیگه ای باید به نوشتش اعتقاد و با تمام احساسش اون رو قبول داشته باشه و نه فقط منطق.
در هر حال، نقدتون زیبا بود و نظراتتون هم کاملا محترم
پاسخ
واقعا از بحث و تبادل نظر با شما لذت مبرم. باید بگم که صحبت های شما مقبول هست اما باید اضافه کنم که نیازه تعادلی میان احساسات در نقد نویسی وجود داشته باشه وگرنه نتیجش میشه بعضی نقد های اخیر که بهتر هست دربارشون صحبتی نشه... در کل این بازی اگرچه داستان جالبی نداشته اما شرایط به نحوی هست که نمیشه چندان به داستان بازی ها ایراد گرفت و بحث های تخصصی بیشتر در بخش کالبد شکافی مورد بررسی قرار می گیره.  در کل از این به بعد بنده سعی می کنم تا داستان رو به شیوه ی تخصصی تری که مقبول شما و امثال شما باشه, مورد نقد قرار بدم. راستی شما اینقدر از داستان دو نسخه ی این سری لذت بردین و ستایشش کردین اما می خوام بدونم نظرتون درباره ی داستان اولین نسخه ی این بازی چیه. به نظر من داستان این نسخه, شاهکار داستانی یوبی سافت در کل این سری بود. از نظر شخصیت پردازی و روابط بین شخصیت ها هم به نظرم نسخه ی چهارم با اون پرنس خوش تیپ اش بی نظیر بود. دیالوگ هاش که در حد فیلم های تراز اول بود.
!Praise Prince of Persia
پاسخ
ممنون و بسیار عالی، البته نحوه نقد شما از داستان و سایر بخش ها بسیار هم خوب بود و نظر من درواقع برداشت متفاوتی هست که از داستان بازی داشتم که این امر هم کاملا طبیعی هست و همیشه به قول معروف نظرات متفاوته، ممکن بود شما از داستان ایراد می گرفتید و حالا فرد دیگه ای میومد و نظر مخالف مطرح می کرد.
  در مورد این تفاوت آرا یه مطلب جالبی بگم :
یه جایی در مورد  راجر ایبرت فقید، منتقد بزرگ سینمایی می خوندم که خیلی ها از ایشون ایراد می گرفتن و به ایشون میگفتن، چرا به بسیاری از فیلم ها حتی فیلم های معمولی امتیاز کامل( 4 از 4 ستاره) می دید، جواب جالبی می دادند؛ می گفتند : وقتی از یک فیلم خوشم میاد، چرا بهش امتیاز کامل ندم!  ( البته نقل به مضمون بود)
این مطلب شاید نشون میده که ایشون با عشق و احساس در کنار مسائل فنی در مورد فیلم ها نظر میدادند و شاید این احساس در مواقعی از بحث منطقی پیشی می گرفت.

متاسفانه اولین عنوان این سری رو بازی نکردم اون هم به دلیلی که شاید گریبان گیر خیلی از گیمر ها باشه؛ ضعف سیستم در اون موقع! و بعد هم که سیستم کمی بهتر شد چندین سری از این عنوان منتشر شده بود و من هم ترجیح دادم از نسخه دوم شروع کنم.
در هر حال خیلی میشه در مورد این مسائل صحبت کرد و بقول معروف درباره تک تک لحظات همه این سری از داستان تا گیم پلی و ... میشه کلی حرف زد
ممنون از شما و از بحث هایی که مطرح شد بسار لذت و استفاده بردم
[تصویر:  Last_Warrior.png]
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپیک جامع اسپویل داستان بازی های ویدیویی Devil Prince 106 47,024 05-17-2023, 12:38 AM
آخرین ارسال: Ali Gudarzi
  نقد و بررسی بازی مافیا officialamir 1 1,811 05-10-2023, 04:01 PM
آخرین ارسال: برنا زرین
  بررسی بازی The Quarry : فیلم خوب، بازی معمولی علی امینی 0 970 06-14-2022, 03:46 PM
آخرین ارسال: علی امینی
  بررسی بازی Lego Star Wars: The Skywalker Saga ساسان گیمر 0 995 04-18-2022, 11:40 AM
آخرین ارسال: ساسان گیمر
  زنگ ورزش | نقد و بررسی FIFA 14 White Fang 23 7,951 02-28-2022, 03:36 PM
آخرین ارسال: alireza663

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان