امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شروع جنگ بی پایان| تحلیل نمایش Batman: Arkham Knight در 2015 E3
کنفرانس سونی بهترین کنفرانسی بود که در E3، شور و اشتیاق مردم را چند برابر کرد. از بازسازی عناوین گرفته تا نمایش بازی های جدید مثل: Batman Arkham Knight!
بله! این بازی دقیقا همان چیزی بود که مردم انتظار آن را می کشیدند و می دانستند که یک نمایش فوق العاده و بی نظیر در انتظار آن ها خواهد بود. بعد از نمایش بازی های کوچک و بزرگ که همه را میخکوب و یا بلعکس کسل کرده بود نوبت به شوالیه شهر Gotham رسید. 
بگذارید در اول کار نگاهی به شکل گیری بتمن داشته باشیم. او چه کاره است؟ هدفش چیست؟ چرا بر علیه شروران شهر Gotham بلند شده است؟ و...
---------------------- شروع جنگ بی پایان -----------------------------------------
فرض کنید شما یک کودک 7-8 ساله هستید که با پدر و مادر خود در خیابان های شهر قدم می زنید. خوش و خرم و با فکر اینکه به سلامت به خانه می رسید، ثانیه ها و دقیقه ها را پشت سر می گذارید. با خود می گویید:
نقل‌قول: _ آه خدای من، از این کوچه هم که رد شویم به خانه می رسیم.

با گفتن این جمله لبخندی به لبان پدر و مادرت می نشیند اما هیچ کدامتان از اتفاقات آینده خبری ندارید. نزدیک خانه هستید و دوست دارید تا هرچه زودتر به رخت خواب گرم و نرمتان هجوم ببرید؛ اما ناگهان سر و کله یک خلافکار حرفه ای پیدا می شود. از قضیه مطلع نیستید اما با چشمان خود می بینید که پدر و مادرتان در حال اهدای وسایل خود هستند ولی این ها خلافکار ترسناک و عصبانی که جلوی شما قد علم کرده را راضی نمی کند. در لحظه ای از ثانیه، پدر و مادر خود را می بینید که به صورت یک گل پژمرده و بدنی خون آلود روی زمین می افتند. با خود می گویید:
نقل‌قول: _ چه اتفاقی افتاده؟ چی شده؟

در اینجا برای اولین بار معنی واقعی کلمه "مرگ " را می فهمید و آن را با تمام وجود حس می کنید؛ ولی نمی دانید در آن شرایط چه کاری انجام دهید. گریه کنید و از همه کمک بخواهید یا... ، یا شاید هم به فکر انتقام بیافتید. با شرایط پیش آمده کنار می آیید و به فکر انتقام از قاتل پدر و مادرتان می افتید و با خود می گویید:
نقل‌قول: خیلی برایم دردناک است اما خیلی از بچه های دیگه هم هستند که ممکن است اتفاقی که برای من رخ داده، برای آن ها هم اتفاق بیافتد. من باید جلوی آن ها را بگیرم، باید با آن ها مبارزه کنم و... .
شاید در آن سن اگر به کسی همچین حرفی را می زدید، یا آن را خرافات می دانست یا به خاطر مشکلات روحی نگران شما می شد اما هیچکس نمی دانست که این فکر روزی عملی شود و شما تبدیل به ابرقهرمان شهر خود شوید.
-----------------------------------------------------------
[تصویر:  slxm_pfoh84t.jpg]
نام بازی: Batman: Arkham Knight
سازنده: Rocksteady
ناشر: WB Games
تاریخ انتشار: 2015.June 23 ( دوم تیر 1394)
نقل‌قول: بروس وین: نه ماه از مرگ جوکر میگذره. فکر می کردم بعد از مرگ بزرگترین دشمنم، که شهر Gotham رو به خطر انداخت، آسایش و آرامش و رفاه به مردم شهر بر می گرده و بتمن هم به خاطره ها می پیونده؛ اما نه! بازم یه مشکل جدید، یه دردسر تازه در انتظارمه و همه مردم قطعا از Batman کمک می خوان. مثل اینکه اون ها ( اشاره به دشمنان Batman مثل Penguin و...) ادب نشدن و دوباره می خوان رو سر Batman خراب شن. مردم Gotham شهر رو تخلیه کردن و منتظرن تا من، دوباره شهر رو پاکسازی کنم و اون ها هم به خونشون برگردن. اما من... .
کم کم فضای سالن تاریک می شود و افراد حاظر در سالن، خود را برای نمایش جدید از سری بازی های Batman Arkham آماده می کنند. موسیقی کلاسیکی فضای سالن را در بر می گیرد که ناگهان چرخ ها حرکت می کنند و آتش، خود را برای شعله ور کردن آماده می کند. آن کیست که روی تخت خوابیده است؟ همانطور که محو موسیقی تریلر می شوید، فرد خوابیده روی تخت به شما نزدیک و نزدیک تر می شود. لبخندی بر صورت آن مرد است که ناگهان یاد Joker، بزرگترین دشمن Batman، می افتید. بله! جسم بی جان و روح او روی تخت آهنین افتاده است و با آخرین لبخندش از همه خداحافظی می کند. 
آتش شعله ور می شود و جسم بی روح او را در برمی گیرد. درحالی که Joker در آتش می سوزد، شما نیز با آن خداحافظی می کنید. با چندبار مرور کردن این صحنه به جزئیات زیادی بر می خورید. گرافیک بالا که که چشمان شما را به خود خیره می کند. قطعا این گرافیک، که با واقعیت مو نمی زند، در خود بازی نیز وجود دارد. اینجا است که باید بگوییم:
نقل‌قول: به نسل هشتم خوش آمدید!
قطعا تجربه یک نسخه از سری بازی های Batman با این گرافیک عظیم خواسته هواداران بوده است و امروز خواسته آن ها محقق شد. در همین اول کار موسیقی و صدا گذاری به همراه گرافیک طبیعی نوید یک عنوان عالی را به مخاطبان می دهد. عنوانی که می تواند پایان خوشی یا غمناکی را رغم بزند؛ اما آیا کل نمایش Batman: Arkham Knight همین بوده است؟ خیر! 

[تصویر:  osdh_joker.jpg]

با صحبت های راوی، نمایشی جدید از گیم پلی این بازی شروع می شود.
نقل‌قول: This is how it happened, this is how Batman died
اینگونه اتفاق افتاد که بتمن بدین صورت مرد!

در ادامه نمایش شهری را می بینیم که مردم آن در زیر هوای بارانی قدم می زنند و خوش می گذرانند. پلیسی را می بینیم که پس از انجام کار های روزانه برای خوردن غذا وارد رستوران "شیک و مجلسی" می شود. در همین اول کار صداگذاری بسیار عالی محیط، حواس شما را مجذوب خود می کند. از صداکردن افراد برای دریافت غذا تا بهم خوردن صدای قاشق و چنگال، به مخاطب قول یک عنوان بی نقص حداقل در قسمت صداگزاری را می دهد. بگذریم!
زاویه دید بازی از حالت" سوم شخص" به حالن" اول شخص" تعییر می کند که این مورد برای اولین بار در سری Batman Arkham استفاده شده است. بازی در حالت " اول شخص" نیز عالی به نظر می رسد و جزئیات و کوچک و بزرگ، تک به تک برای مخاطب نمایان می شود. نورپردازی خیره کننده که با دیدن آن با خود می گویید:
نقل‌قول: اوه خدای من اصلا باورم نمیشه. این عالیه؛ خیلی توپه پسر!
البته ممکن است برای برخی از مخاطبان آنقدر که باید و شاید تاثیر گذار نباشد اما وقتی همین افراد به انعاکس نور در بادکنک ها توجه کنند، قطعا به گرافیک خیره کننده این عنوان که چشم را به خود می دوزد، پی می برند و مجبورند دوباره جمله مذکور را با خود تکرار کنند. ادامه می دهیم!

[تصویر:  082f_restoo.jpg]
شخصیت اصلی ما روی صندلی مورد نظر می نشیند و با نگاه به افراد و محیط رستوران، منتظر می شود تا پیش خدمت برای دریافت سفارش پیش او برود؛ اما انگار در وقت" استراحتش" هم باید کار کند. 

نقل‌قول: _ خیلی معذرت می خوام افسر" Owens". یه آدم اون گوشه داره سیگار می کشه.
_ آه! همین جا منتظر باشه، من کار دارم.
به همراه شخصیت اصلی بازی، پیش فرد مورد نظر می روید و خیلی با احترام به او تذکر می دهید. در نگاه اول به شخص مورد نظر، فکر می کنید که او یک فرد ناراحت است و در گوشه ای از رستوران با سیگار خود خلوت کرده است ولی نمیدانید با چه کسی طرف هستید.
درست موقعی که روی شانه های شخص "خاطی" میزنید، او خیلی سریع از جایش بر می خیزد و با چهره مخوف و وحشتناکش به شما ذل می زند به طوریکه از وحشت بیش از اندازه نمی دانید چکار کنید. او به میز کناری پرتتان می کند و در یک لحظه فضای رستوران مثل برزخ می شود. آدم هایی که در رستوران مشغول سرو غذا بوده اند پا به فرار می گذارند و در آخر شما می مانید با این زامبی ها که برای نجات جان خود باید کاری انجام دهید. گرافیک هنوز هم خودنمایی می کند و مخاطب را در خود غرق می کند. شکست کاشی ها، بافت های چوپ و حتی سوسک هایی که روی زمین راه می روند، بسیار عالی درست شده اند. موسیقی دل نواز بازی قطع می شود و جای خود را به شکستن شیشه ها و صدای "دیلینگ، دیلینگ" زنگ ها می دهد. در ادامه وقتی که شخصیت اصلی ما  از جایش بلند می شود، هنوز همهمه های مردم درون مغزش تکرار می شود و نمی داند چکار باید بکند. وقتی که بر می گردد با صحنه عجیب و ترسناک روبه رو می شود. رستورانی که برای استراحت به آن جا رفته بود حالا تبدیل به بارگاه زامبی ها شده است. 

[تصویر:  jvza_zombie.jpg]
دیگر صدایی غیر از "خر خر" کردن زامبی ها نمی آید. نه موسیقی، نه صحبتی و نه هیچ چیز دیگری. در ادامه دوباره یکی از آن زامبی های" بد ترکیب" به پلیسی که ما در نقش آن هستیم حمله می کند و شخصیت ما سریع اسلحه " پرخشابش " را در می آورد. بالاخره با هزار زور و زحمت و کشتی گرفتن با یکی از آن زامبی ها، موفق می شویم یکی از آن چند زامبی را به هلاکت برسانیم. به دلیل جو خیالی که شخصیت ما در آن وجود دارد، صداهایی مثل شلیک گلوله به حالت "بیس دار" در می آیند و عملا هیچ موسیقی پخش نمی شود که همین مورد باعث می شود تا مخاطب در سریع ترین زمان ممکن از آن حالت جوی خارج شود.
در انتهای نمایش بالاخره یکی از آن زامبی ها توانست شخصیت اصلی ما گیر بیاندازد و با تمام وجود او را کتک بزند. در حالی که تمام مخاطبین منتظر اند تا ببینند چه بلایی سر پلیس بی چاره می آید، صحنه قطع می شود و لگوی Batman: Arkham Knight با همان آهنگ "کلاسیک" اول نمایش، روی صفحه نمایان می شوند. 
در آخر نیز با صحنه زیر مواجه می شوید:

[تصویر:  bwza_untitled.jpg]

------------------ پایان خوش----------------------
همانطور که هم تماشا کرده اید و هم خوانده اید با نمایش خیلی خوبی روبه رو بودیم و در کل این نمایش توانست هواداران را راضی کند. نکته ای که همه ما آن را در گیم پلی مشاهده کردیم و به راحتی قابل فهم بود، این است که تریلری که در کنفرانس به نمایش در آمده بود، از دقایق ابتدایی بازی بوده است. 
با مشاهده این تریلر چند دقیقه ای به نکات خیلی خوبی مانند: صداگذاری بسیار خوب، گیم پلی بسیار عالی، گرافیک بالا و... می رسیم که با اینکه چند روز بیشتر به عرضه بازی باقی نمانده است؛ اما انتظار می رود تا Rocksteady در بازی تغییراتی اعمال نکند. در کل Batman: Arkham Knight  آخرین بازی از سری بازی Batman:Arkham است در حال حاظر، همه چیز محیا است تا شما با شوالیه آرکهام خداحافظی کنید.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سخن نویسنده:

خیلی ممنون از وقتی که صرف خوندن این مقاله کردید. در واقع این مقاله قرار بود دیشب منتشر بشه ولی به خاطر یه سری از کارها به امروز ملکول شد. 
از آقای استادی هم برای ترجمه سپاس گذارم

توی سخن پایانی بازی صد در صد به این جمله برخورد می کنید.
نقل‌قول: با اینکه چند روز بیشتر به عرضه بازی باقی نمانده است؛ اما انتظار می رود تا Rocksteady در بازی تغییراتی اعمال نکند.
در واقع بازی دیروز منتشر شد( به صورت جهانی) ولی چون E3 قبل از عرضه جهانی بازی بوده من این متن رو اینطوری نوشتم. برای همین هم این مورد رو گفتم تا یه وقت سوء تفاهمی پیش نیاد دوستان.

دیگه حرفی ندارم

یا علی
[تصویر:  x81q_batman%E2%84%A2_arkham_knight_20150625130430.jpg]
پاسخ
ممنون بابت تحلیل.
گیم پلی پر از نو آوری و داستان غنی، واقعا عالیه.
ولی از همه جالب تر حالت اول شخصی بود که در E3 به نمایش در اومد.
پاسخ

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آب در کوزه و ما... | تحلیل داستان بازی Spec Ops The Line mohireza 0 2,512 08-05-2017, 05:00 PM
آخرین ارسال: mohireza
  از غرب به شرق در مسیر رستگاری| پیش نمایش NiOh Hidden Shadow 1 2,562 01-15-2017, 12:31 PM
آخرین ارسال: S.T.A.R.S
  آشوبی که به پایان رسید|نقد و بررسی God Of War 3:Remasterd S.T.A.R.S 6 2,909 12-30-2016, 01:32 PM
آخرین ارسال: مجیدنصر
  ایستاده در تاریکی؛ خیره به نور | نقد و بررسی Batman: A Telltale Games Series EP.5 B.A.T 0 3,061 12-16-2016, 12:03 AM
آخرین ارسال: B.A.T
  خوب، بد، خفاش | نقد و بررسی Batman: The Telltale Series EP.4 B.A.T 0 1,950 11-26-2016, 01:04 PM
آخرین ارسال: B.A.T

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان