امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ترس در مدرسه | قسمت دوم
(02-17-2016, 03:51 PM)Amir_Detroit نوشته است:
(02-17-2016, 02:38 PM)سجاد محمدی پور نوشته است: با سلام خدمت نویسنده‌ی محترم.
واقعا داستان از درون مایه خوبی برخورداره. توصیف شرایط شخصیت های اصلی در کنار توصیف های زیبا واقعا خوب کار شده. از طرفی دیالوگ های رایج میون شخصیت های اصلی بسیار جذاب و شیرینه. بنده به عنوان خواننده‌ی این داستان ویژگی های مثبت زیادی به چشمم خورد که این نشون میده شما تو این کار توانایی بالایی دارید. اما اصل قضیه هم مهمه. یک داستان زیبا لزوما نباید طولانی باشه. منظورم حجم جملات شماست و اینکه جملات هیچگاه تا آخر ادامه پیدا نمیکنه و پس از اولین نقطه وارد دو سطر پایین تر میشید. یک نگاه به مثال پایین بندازید.

_______________________(جمله‌ی اول)

__________________________________(جمله‌ی دوم)

_________(جمله‌ی سوم S0 (24) )

جملات کوتاهی که اکثرا حاوی دیالوگ ها و توصیفات هستند، اما به این شکل بیان میشن یقیناً نمیتونه نکته‌ی مثبتی باشه. از طرفی اصلا لزومی نیست که داستان دارای حجم بالایی باشه و همین لحن نوشتاری شما کافیه که خواننده از خواندن مطلب رضایت داشته باشه.

غلط های املایی هم تک و توک به چشم میخوره.

اما میریم سراغ نگارش جملات که ایرادات زیادی میشه ازش گرفت:
1-سعی کنید تا حد ممکن از فونت های ساده استفاده کنید و ترجیحا از فونت انجمن برای نوشتن داستان های خودتون استفاده کنین.

نقل‌قول: صدای در‌زدن  ادامه دارد و زامبی ها کم کم به بالای دیوار می‌خزند و خود را بالا می‌کشند.
می‌خزند؟؟!!!!! میشه این حالت رو برای بده توضیح بدید. مگه میشه روی دیوار خزید(راه رفتن بر روی سینه)؟

نقل‌قول: امیر کاپشن سرمه‌ای رنگش را پوشید ... صندلی‌های جلوی در را کنار زد و با سرعت و احتیاط از پله‌های لیز و یخ‎‌زده پایین آمد.
بهتره در حالت های توصیفی از فعل مضارع یا حال استفاده کنید مانند زیر:
"امیر کاپشن خود را می‌پوشد...در این حال صندلی‌های جلوی در را کنار زده و با سرعت و احتیاط از پله های لیز  و یخ زده، پایین می‌آمد."

نقل‌قول: در جلوی پله‌ها پایش برروی یخ‌ها لیز خورد و با کمر برروی زمین پر از برف و بوران افتاد.
حالت برف و بوران در مورد وضعیت هوا صدق میکنه نه در شرایط که روی زمین برف نشسته باشه. به زبان ساده تر، هیچ وقت روی زمین "بوران" نمیشینه...

نقل‌قول: سریع از جایش‌بلند شد و برروی دیوار مدرسه رفت ... به سقف خانه‌ی میکاییل رسید.
استفاده‌ی ناردست از نیم فاصله در دو کلمه‌ی نا مرتبط. استفاده از فعل رفت هم خواننده رو دچار ابهام میکنه و باید گفت " بر روی دیوار مدرسه پرید" میکاییل هم که از نظر املایی غلط است.

نقل‌قول: ماشینی که از شدت برف به شدت سپیدرنگ شده بود، نزدیک دیوار پارک شده‌بود و به سقف خانه‌ی میکاییل که کنار مدرسه بود راه داشت.

ایرادات در این جمله به وفور دیده میشه. عدم استفاده از حرف "که" باعث میشه جمله کاملا اشتباه خونده بشه. همین موضوع در مورد نذاشتن ویرگول هم صدق میکنه. تکرر بیش از حد یک فعل در یک جمله باعث مییشه ارزش محتوا کاهش پیدا کنه و شما برای رفع این مشکل میتونید از کلمات هم‌خانواده و هم معنی استفاده کنید. ضمنا میان کلمات "شده‌بود" نیازی نیست که از نیم فاصله استفاده کنید. کلمه‌ی "میکاییل" هم غلطه. باید نوشته بشه "میکائیل".

در هم آمیزی جملات عامیانه با جملات توصیفی و محترمانه هم اندکی تو ذوق میزنه. حتی تو یک جمله‌ی بسیار کوتاه از هر دو شیوه استفاده شده...

اما باز هم اعلام میکنم که داستان از محتوای خوبی برخورداره و بنده صرفا برای بهبود کیفیت داستان های شما این مشکلات رو گوش‌زد کردم.

اگر دوست داشته باشید تمام ایرادات داستان شمارو میتونم براتون شرح بدم که البته فکر میکنم خودتون هم متوجه‌ی بیشتر اون ها شدید...

ممنون برادر بابت نظرت
انشاالله درستشون می کنم
تو قسمت بعد منتظر سورپرایز باشید
این داستان چهار قسمته و من ایده ی قسمت های بعد را کاملا دارم
و در حقیقت دارم رو داستان بعدی کار می کنم که کمی از زامبی کناره گیری میکنم چون حس میکنم خز شده و جذابیتی نداره
و میرم سراغ ترس در اعماق اقیانوس 
سجاد جان دوست دارم داستان های قبلیم رو هم مطالعه فرمایید
از تمام دوستان هم بابت لطفشون ممنونم
مخصوصا آقای عیسی پور که از عکسشون هم استفاده کردم
احتمالا هم تو داستان بعدی از ایده ی butter fly effect استفاده میکنم تا دوستان هم نقش داسته باشند در ادامه ی داستان
با اینکه داستان از موضوعی کلیشه‌ای بهره میبره، ولی واقعا شیرینه و باز هم برای خواننده جذابیت داره.
ترس در اقیانوس دیگه باید خیلی جذاب باشه. هرچند نمیدونم چی تو اقیانوس ترسناکه ولی به قول خودتون سورپرایزه و ما هم منتظر سورپرایز های شما هستیم.
داستان های قبلی رو هم مطالعه کردم و پیشرفت توشون واقععا دیده میشه... اصولا فکر نکنم مقاله ای تو انجمن باشه که من مطالعه نکرده باشم. حتی اگه قدیمی و پیش از ورود بنده به انجمن نوشته شده باشه...

در کل ممنون از شما...
پاسخ

پیام‌های داخل این موضوع
RE: ترس در مدرسه | قسمت دوم - توسط omidg - 02-17-2016, 12:52 AM
RE: ترس در مدرسه | قسمت دوم - توسط Y PS - 02-17-2016, 01:33 PM
RE: ترس در مدرسه | قسمت دوم - توسط سجاد محمدی پور - 02-17-2016, 04:02 PM

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  من هنوز زنده ام (قسمت سوم) alone gamer2 2 1,966 09-05-2016, 09:48 PM
آخرین ارسال: alone gamer2
  من هنوز زنده ام (قسمت دوم) alone gamer2 2 2,253 08-27-2016, 01:37 AM
آخرین ارسال: Maziyar Hemmati